PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)
Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu jest metodą fizjoterapeutyczną, której celem jest przywracanie utraconej funkcji ruchowej.
Jest to metoda, która umożliwia pomoc bardzo szerokiej grupie chorych. Jej elementy wykorzystywane są w pracy z pacjentami neurologicznymi (m. in.: udary mózgu, stwardnienie rozsiane, porażenia nerwów), ortopedycznymi (m.in.: po urazach, zabiegach operacyjnych), pediatrycznymi (m.in.: wady postawy, skoliozy). Główny nacisk w tej metodzie postawiony jest na przywrócenie utraconych funkcji ruchowych. W efekcie stosowania obserwuje się poprawę zakresu ruchu w stawach, zwiększenie siły mięśniowej, lepszą stabilność i koordynację ruchową.
Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie tkwiących w organizmie rezerw, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę.
Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele i intensywność terapii.